Kangurowa Szkoła
Co jemy w Kangurowym Przedszkolu
Projekty Badawcze
copyright © Kangurowe Przedszkole

Witamy w Kangurowym Przedszkolu przy ul. Hofmana!

Kangurowe Przedszkola są placówkami, które tworzymy od ponad 18 lat z myślą o zdrowym, radosnym i twórczym rozwoju dzieci, a zwłaszcza wspieraniu rozwoju myślenia oraz umiejętności społecznych dzieci i ich rozwoju fizycznym. Bardzo nam zależy, aby były to miejsca wyjątkowe, w których zarówno dzieci jak i ich rodzice będą czuli się bezpiecznie oraz inspirująco.

Bazując na zgromadzonym doświadczeniu, z pomocą dobrze przygotowanej merytorycznie, sprawdzonej i regularnie szkolącej się kadry tworzymy miejsce ciepłe i rodzinne, o którym zarówno dzieci jak i rodzice będą mogli powiedzieć „lubię moje przedszkole". Absolwenci naszego przedszkola to dzieci nie tylko przygotowane do rozpoczęcia nauki szkolnej ale przede wszystkim samodzielne w myśleniu i działaniu, ciekawe świata, przyzwyczajone do aktywności fizycznej w każdą pogodę, nie straszna im zarówno leśna wycieczka pod górę ani żadne wyzwanie twórcze. Radzą sobie z piosenkami i zwrotami w języku angielskim, mają sporo wiedzy o przyrodzie, umieją współpracować i starają szanować się nawzajem, wiedzą gdzie szukać odpowiedzi na pytania, a najważniejsze, że nie boją się pytać :)

GRUDZIEŃ – Ludzie ludziom

Ostatnie trzy miesiące poświęciliśmy na poznawanie ludzi w naszym otoczeniu – od grupy, poprzez przedszkole i jego okolicę, sąsiadów a także gości, których do przedszkola zapraszaliśmy przy okazji naszych tematycznych, nie tylko projektowych, dociekań. Znamy zasady, którymi trzeba się kierować w kontaktach z innymi; „magiczne słowa”, które sprawiają, że udaje się rozwiązać nawet zawiłe problemy; wiemy, że zdawałoby się zwyczajny zwrot „dzień dobry, co słychać?”, okraszony uśmiechem potrafi umilić nawet szary, deszczowy dzień. Idziemy teraz krok dalej... W grudniu będziemy zastanawiać się co możemy zrobić dla innych, jak pomóc – zarówno dobrym słowem, jak i realnym działaniem. Będziemy rozwijać naszą wrażliwość na potrzeby innych, umiejętność dostrzegania i wykorzystywanie tych momentów, kiedy nasza obecność i wsparcie mogą się przydać. Oprócz codziennych sytuacji, czy zadań specjalnych z adwentowych kalendarzy, weźmiemy udział w ogólnoprzedszkolnej akcji charytatywnej na rzecz potrzebujących. Podczas przedświątecznych przygotowań nie zapomnimy o naszych kolegach i koleżankach z Kangurowych Przedszkoli i Kangurowej Szkoły Podstawowej i przygotujemy dla nich własnoręcznie ozdabiane kartki z życzeniami. Nie zabraknie też samodzielnie przygotowanych pyszności, którymi będziemy się dzielić podczas przedświątecznych spotkań i wrócimy do tak pięknie wpisanych w hofmanowe tradycje świątecznych międzygrupowych spotkań z pierniczkowaniem w roli głównej… W grudniu w przedszkolu będzie anielsko – dosłownie i w przenośni – a to za sprawą Fra Angelico, którego freski i ikony z aniołami w roli głównej staną się inspiracją do naszych działań twórczych.

Życzymy wszystkim Państwu, spokojnych, nastrojowych i pełnych dobrego czasu Świąt Bożego Narodzenia... i niech się nam wszystkim darzy w Nowym Roku!

CEL WIODĄCY roku 2022/2023 LUDZIE - PORTRETY

Jako hasło przewodnie roku szkolnego 2022/2023 w Kangurowym Przedszkolu wybraliśmy „PORTRETY”, za którym to hasłem kryje się wspieranie rozwoju społecznego dzieci wraz z kompetencją komunikacyjną. Będzie nam ono towarzyszyć w trakcie pracy i zabawy w grupach oraz w trakcie różnych ogólnoprzedszkolnych akcji.
Jeśli sięgnąć do źródeł samego słowa „portrety” - pochodzi ono od łacińskiego czasownika oznaczającego „wydobyć na światło dzienne, wyjawiać, pokazać”. To właśnie będziemy próbowali robić przez cały rok – wydobywać na światło dzienne tajniki wzajemnych relacji i interakcji, przyglądać się naszym cechom, szukać podobieństw i różnic, mocnych stron i talentów, pokazywać w czym jesteśmy wyjątkowi a co możemy zaczerpnąć od innych ludzi – dzieci i dorosłych.
Rozpoczniemy od portretu grupowego, czyli bliższego poznania kangurowych kolegów i koleżanek, ich upodobań, potrzeb i charakterów. Potem nieco rozszerzymy perspektywę, by uchwycić całe przedszkole a nawet jego okolicę – przyjrzeć się osobom spotykanym na co dzień i okazjonalnie oraz naszym bliższym i dalszym sąsiadom. Będziemy sięgali do naszych korzeni rodzinnych, regionalnych i narodowych. Motywem przewodnim tegorocznych portretów będą również zawody – te dawne i współczesne; domy w jakich mieszkają ludzie w różnych zakątkach świata oraz zwyczaje i tradycje. Będziemy też krzewić ideę pomagania w skali mikro - w postaci drobnych gestów na co dzień i w skali makro - w postaci większych akcji i działań charytatywnych.
Trudno wyobrazić sobie ten rok bez poznawania prawdziwych obrazów – portretów. Dlatego każdy miesiąc będzie miał swojego patrona – artystę malarza i jego wybrane dzieło. Dzięki temu przekonamy się w jak różny sposób mogą być przedstawiani ludzie (od realizmu, poprzez kubizm, po abstrakcję) i że właśnie ta różnorodność jest nie tylko niezwykle ciekawa i wzbogacająca, ale stanowi też nieodłączny element świata ludzi...

Kangurowi rodzice mówią:

• Dla mnie nie ma nic trudnego,
    tego uczę się kolego
    w mym Przedszkolu Kangurowym
    − na przygody być gotowym!

Mama Hani i Janka

• Kto w Przedszkolu Kangurowym spędzi chwile dwie,
    jak żyć twórczo i radośnie doskonale wie!

Mama Marysi z 4-latków

• Przedszkole Kangurowe pyszne jak domowe.

Tata Ali z 6-latków

• Kangurki Turkusowe mają myśli kolorowe.

Mateusz 6-latki

• Bo przedszkolak kangurowy w tym przedszkolu jest wesoły.

Hania 6-latki

• Kangurki, kangurki lubią skakać aż pod chmurki

Maks 6-latki

Za co lubimy Kangurowe Przedszkole?

a.larysz@kanguroweprzedszkole.edu.pl