copyright © Kangurowe Przedszkole

Witamy w Kangurowym Przedszkolu przy ul. Hofmana!

Kangurowe Przedszkola są placówkami, które tworzymy od 10 lat z myślą o zdrowym, radosnym i twórczym rozwoju dzieci, a zwłaszcza wspieraniu rozwoju myślenia oraz umiejętności społecznych dzieci i ich rozwoju fizycznym. Bardzo nam zależy, aby były to miejsca wyjątkowe, w których zarówno dzieci jak i ich rodzice będą czuli się bezpiecznie oraz inspirująco. Jednym z aspektów, który buduje zaufanie do przedszkola jest kadra, która kompetencje zawodowe łączy z pasją, nie tylko tworzy nasze przedszkole ale od lat stanowi także trzon szkoleniowy Małopolskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli przy OTE Kangur opracowując innowacyjne programy i pomoce oraz szkoląc kadry wielu przedszkoli i szkół w Krakowie, Małopolsce i innych regionach kraju.

Bazując na zgromadzonym doświadczeniu, z pomocą dobrze przygotowanej merytorycznie, sprawdzonej i regularnie szkolącej się kadry tworzymy miejsce ciepłe i rodzinne, o którym zarówno dzieci jak i rodzice będą mogli powiedzieć „lubię moje przedszkole". Absolwenci naszego przedszkola to dzieci nie tylko przygotowane do rozpoczęcia nauki szkolnej ale przede wszystkim samodzielne w myśleniu i działaniu, ciekawe świata, przyzwyczajone do aktywności fizycznej w każdą pogodę, nie straszna im zarówno leśna wycieczka pod górę ani żadne wyzwanie twórcze. Radzą sobie z piosenkami i zwrotami w języku angielskim, mają sporo wiedzy o przyrodzie, umieją współpracować i starają szanować się nawzajem, wiedzą gdzie szukać odpowiedzi na pytania, a najważniejsze, że nie boją się pytać :)

CEL WIODĄCY ROKU 2017-2018 PORTRETY

Jako hasło przewodnie roku szkolnego 2017/2018  w Kangurowych Przedszkolach wybraliśmy „PORTRETY, czyli odkrywanie tajemnic świata społecznego.

Szukając bowiem u źródeł pojęcie „portret” pochodzi od łacińskiego czasownika oznaczającego wydobyć na światło dzienne, wyjawiać, pokazać. To właśnie będziemy próbowali robić przez cały rok – wydobywać na światło dzienne tajniki dorosłych i dziecięcych relacji, interakcji czy wytworów.

Najważniejszy dla nas będzie człowiek. W pierwszej kolejności będzie to kolega i koleżanka z przedszkola, jego upodobania, potrzeby, charakter. W tym roku nasze przedszkole zaczynają dwie nowe grupy, które będą się dopiero poznawać i uczyć się ze sobą rozmawiać, komunikować własne potrzeby i zgodnie się bawić. Dwie starsze grupy spotykają się po wakacjach w niemal niezmienionych składach, ale po okresie kilkutygodniowej czasem rozłąki okazuje się, że każdy trochę się zmienił. Zatem w każdej grupie będziemy na nowo uczyć się ze sobą współżyć i współpracować.

Inni ludzie to także dorośli, których spotykamy w przedszkolu: nasze panie, instruktorzy zajęć dodatkowych, okazjonalni goście, wreszcie Rodzice innych przedszkolaków. Chcemy również zwrócić uwagę dzieci na osoby spotykane okazjonalnie, naszych sąsiadów z ul. Hofmana i osoby z nieco dalszej okolicy poznawane podczas naszych wycieczek programowych i projektowych. Dzięki tym kontaktom dzieci będą poszerzać wiedzę z różnorodnych dziedzin będących domeną poznanych osób, a dodatkowo rozwijać zaradność, odwagę i inne umiejętności społeczno-emocjonalne tak potrzebne do skutecznego radzenia sobie w różnorodnych sytuacjach społecznych.

Będziemy także sprawdzać co to za tajemnicze postaci dały nazwiska mijanym przez nas ulicom i miejscom. Kim był Vlastimil Hofman i co namalował Jan Fałat? Będziemy stopniowo odkrywali w czym jesteśmy do siebie podobni i co nas różni. Będziemy sięgali do naszych korzeni rodzinnych, regionalnych i narodowych. Będziemy też w tym roku krzewić ideę pomagania w skali mikro w postaci drobnych gestów na co dzień i w skali makro w postaci większych akcji i działań charytatywnych. Wszystko to stanowić będzie doskonałą okazję do zdobywania wielu nowych umiejętności i rozwijania wrażliwości dzieci.

STYCZEŃ - Co robią ludzie?

Kim będę gdy dorosnę? - chyba nie ma dziecka, które nie zastanawiałoby się nad tym pytaniem, co więcej niektóre przedszkolaki mają już na nie gotową odpowiedź! Wszystko dlatego, że świat dorosłych jest dla dzieci fascynujący i chcąc być jego częścią, naśladują w zabawie dorosłe czynności, wcielają się w role strażaków, budowniczych, nauczycieli, aktorów, czy lekarzy. Podążając za tą ciekawością chcemy w styczniu przybliżyć dzieciom zawody, które tak ich interesują – poprzez przedmioty wykorzystywane w pracy, odwiedziny osób wykonujących dany zawód a także wizyty w ciekawych miejscach pracy. W szczególności mamy tu na myśli zawody związane z pomocą innym ludziom – strażak, lekarz, ratownik medyczny – bo one cieszą się wśród naszych przedszkolaków szczególnym zainteresowaniem.

Chcemy też nieco więcej dowiedzieć się o zawodach już prawie zapomnianych, takich jak młynarz, kowal, krawcowa, drwal czy ślusarz. A także odpowiedzieć na pytania: skąd się bierze mąka, po co koniom podkowy, co to jest naparstek oraz co widać przez dziurkę od klucza.

Przy okazji bliżej przyjrzymy się twórczości Giuseppe Archimboldo – włoskiego malarza, na którego obrazach owoce, warzywa i zwierzęta przybierają ludzkie kształty.

W styczniu mają miejsce również bardzo ważne uroczystości: Dzień Babci i Dzień Dziadka. Ale o nich w osobnych ogłoszeniach.

Kangurowi rodzice mówią:

• Dla mnie nie ma nic trudnego,
    tego uczę się kolego
    w mym Przedszkolu Kangurowym
    − na przygody być gotowym!

Mama Hani i Janka

• Kto w Przedszkolu Kangurowym spędzi chwile dwie,
    jak żyć twórczo i radośnie doskonale wie!

Mama Marysi z 4-latków

• Przedszkole Kangurowe pyszne jak domowe.

Tata Ali z 6-latków

• Kangurki Turkusowe mają myśli kolorowe.

Mateusz 6-latki

• Bo przedszkolak kangurowy w tym przedszkolu jest wesoły.

Hania 6-latki

• Kangurki, kangurki lubią skakać aż pod chmurki

Maks 6-latki

Za co lubimy Kangurowe Przedszkole?

a.maslarz@kanguroweprzedszkole.edu.pl