Aktualności:

Rozpoczęliśmy projekt OWOCE!

data: 15 października 2021 grupa: NIEBIESKA (5l.)
Za nami już 2 tygodnie projektowych badań. Podjęliśmy drogą głosowania demokratyczną decyzję, że tematem jesiennego projektu będą OWOCE. Od samego początku zapowiadało się kolorowo i smacznie!

Działania projektowe rozpoczęliśmy od ustalenia naszej początkowej wiedzy. Na duąym arkuszu papieru zapisaliśmy wszystko, co wiemy o owocach - wymieniliśmy kilkadziesiąt nazw owoców, mowiliśmy o kolorach i smakach, jakie mogamieć owoce, o tym gdzie rosną, z jakch częsci sie składają. Okazało sie także, że mamy sporo pytań na ich temat. Te także zanotowaliśmy, bo w czasie projektu własnie na te pytanie będziemy szukać odpowiedzi:

- Czy są słone owoce?

- Po co roślinom owoce?

- Czy wszystkie mają nasiona?

- Co można zrobić z owoców?

- Czy wszystkie są jadalne?

- Czemu niedojrzałe owoce są zielone?

To tylko kilka z listy naszych pytań.

Juz w pierszych dniach mieliśmy okazję narabć eksperckiej widzy od pana Kamila z Klubu Kangurowej Przygody, który opowiedział nam o witaminach, które kryja się w owocach.

My sami w pierwszych dniach wybraliśmy się na zakupy do pobliskiego warzywniaka i kupilismy rónze dostępne tam owoce. Prowadziliśmy obserwacje - jak wyglądaja w środku i jak z zewnatrz, stworzylismy szkice całych owoców i ich przekrojów. Była także degustacja ;)

Projekt żyje także w naszych zabawach. W salipowstała tablica, na której dzieci utworzyły kolekcje owocowych rysunków - taką, w której żaden owoc się nie powtarza.

Podczas naszych zajęć dowiedzieliśmy się, że coś, co dla botanika jest owocem, dla kucharza jest warzywem! Poznaliśmy naukową definicję owocu, która pomaga nam zdecydowac czy cos jest owocem czy nie: owoc powstaje z kwiatu - to podstawowe kryterium!

Wiemy, że owoce można klasyfikować nie tylko ze zwględu na kolor czy smak, ale możemy też wyróżnic podział owoców np. na suche i mięsiste, a także wydzielić owoce jagodowe, ziarniaki, pestkowe, egzotyczne...

Naszym kolejnym ekspertem był też Dziadek Hani, który jest sadownikiem. Ze wzgledu na odległośc nie mogliśmy się spotkać, ale nagrał dla nas film, w którym opowiedział o swoim sadzie. Dzięki niemu, stworzyliśmy makietę sadu,która można oglądac przed nasza salą.

Projekt sie rozkręca, robi się coraz ciekawiej, a przed nami jeszcze sporo obszarów do badania!

Trzymajcie reke na pulsie!

Więcej aktualności…
kontakt:
olszanska@kanguroweprzedszkole.edu.pl
tel. 516 194 960, 12 411 82 71
ul. Olszańska 15
31-517 Kraków
współpraca:
praca i staż
przedszkola firmowe