Projekt OWOCE - cz. II

data: 04 listopada 2021 grupa: NIEBIESKA (5l.)
Pierwsze dwa tygodnie naszego projektu to była tylko rozgrzewka! Kolejne dni przyniosły sporo nowości i odnaleźliśmy odpowiedzi, na interesujące nas pytania!

Jednymi  z najbardziej interesujących elementów projektu sa spotkania z ekspertami, a także wycieczki. Podczas tego projektu wybraliśmy sie do Muzeum Witrażu, by tam, wziąc udział w zajeciach pt. Owocowy Sad. Pani Przewodniczka najpierw oprowadziła nas po muzeum. Obejrzeliśmy różne kolorowe witraże, badaliśmy z czego się je robi, poznawaliśmy tajemnice pracowni witrażu. W czasie zwiedzania oglądaliśmy film o powatawaniu kolorowych witraży, a najbardziej podobało nam się zwiedzanie zaciemnionego pomieszczenia, w którym były zaprezentowane podświetlone witraże. Finałem naszej wizyty były warsztaty, podczas których sami stworzyliśmy witraże - owocowe! Kazdy przedszkolak mógł sam zadecydowac jaki owoc chce wykonać - odrysowywalismy ramki i przyklejalismy kawałki kolorowej bibuły. Powstały z tego naprawde smakowite kąski ;) Zabraliśmy je do przedszkola i ozdobiły naszą salę!

Kolejną inspiracją, związaną ze sztuką, były zajęcia z panią Elą, która jest naszym przedszkolnym ekspertem od malowania! Pani Ela pokazała nam jak w prosty sposób namalowac pastelami jabłka. Kazdy przedszkolak wcielił się w arytystę i powstały naprawde imponujące obrazy!

Ekspertem, który wywołałw nas ogromne zaciekawienie był podróżnik - pan Marcin, z którym wyruszylismy na zajęciach na wyprawę na plantację kawy. To niezwykle ciekawy owoc! Naszym zajeciom uroku dodawał fakt, że przebraliśmy sie w stroje plantatorów. Nauczyliśmy się odrózniać dojrzałe i niedojrzałe ziarna kawy, poznaliśmy dwie odmiany kawy - Arabicę i Roboostę, a także najdroższą kawę świata Kopi Luwag! Na zajęciach urządziliśmy sobie również zabawe w kawiarnię z użyciem ciekawych sprzetów i naczyń do parzenia kawy - kawiarki, czarek, dzbanuszków.

Ten rok, to rok naukowy, więc także w czasie projektu nie mogło zabraknąć eksperymentów. Przeprowadziliśmy doświadczenie, które pokazało nam, z jakiego powodu na owocach (i jedzeniu) pojawia sie pleśń. Zwrócilismy uwagę jak przechowywać owoce, a takżę, jak przygotowywac je do jedzenia.

Na koniec naszych projektowych zmagań, przygotowalismy dla Rodziców krótki film - relację z naszych działań. W czasie projektu nauczylismy się wielu nowych rzeczy o owocach, co widać było przy podsumowaniu. Teraz zastanawiamy się już, jaki kolejny projekt wybrać, bo projekty to bardzo lubiany przez nas czas w przedszkolu!

olszanska@kanguroweprzedszkole.edu.pl
tel. 516 194 960, 12 411 82 71