W Zabawach Domowych dla 7-8 latków ćwiczymy umiejętność zadawania pytań i ciekawego odpowiadania na nie, zdolność mądrego dziwienia się, radość poszukiwania wielu rozwiązań. Bawimy się królestwo, które jest urzeczywistnieniem częstych dziecięcych marzeń o krainie, w której wszystko jest „po naszemu”, gdzie o wszystkim decyduje wyobraźnia. Badamy różnice i podobieństwa pomiędzy różnymi grami, szukamy zastosowań dla elementów gier. Najważniejszym zadaniem staje się tworzenie nowych zasad dla starych gier a także wymyślenie całkiem nowej gry. Zapraszamy też do Zjednoczonych Stanów Kangurolandii. Odwiedzamy między innymi: Jabłkansas, Los Odkurzaczos, Cieńbraskę i Maszynię. W twórczy sposób odkrywamy na nowo przedmioty znane z naszego codziennego otoczenia, zapraszamy do tworzenia projektów, konstrukcji i pomysłów na nietypowe zastosowania przedmiotów.
Zabawy sześciolatków to twórcze wykorzystanie dziecięcej wiedzy o świecie i zachęcenie do dalszych twórczych obserwacji. Pracujemy nad rozwojem percepcji dzieci i ich wrażliwością. Zwracamy uwagę, że istnieją różne odcienie kolorów, że kolory mogą coś znaczyć. Te zabawy pomagają spojrzeć inaczej na świat, pokazują ile w nim miejsca na twórczą aktywność. Przy ich okazji otwiera się pole do eksperymentów różnego rodzaju (od językowych, poprzez ekspresyjne i plastyczne, aż po konstrukcyjne). W drugiej części książeczki razem z sześciolatkami odkrywamy niezwykłe Punktem wyjścia są tu zawody, o których dzieci już słyszały. Ale idziemy o krok dalej – pokazujemy, że z wykonywaniem pracy wiąże się przygoda, że to, co robimy na co dzień nie musi być nudne i banalne. Wyobrażamy sobie zawody zupełnie nowe (hodowca niezwykłych kwiatów, treser przedmiotów).
Zachęcamy dzieci do zauważenia i zainspirowania się wieloaspektowością otaczającego nas świata.W pierwszej części tłem dla twórczych działań jest Kraina Bajek. Poruszając się pośród postaci i motywów znanych dzieciom z czytanych w domu i przedszkolu bajek, otwieramy przed nimi ten świat, jako obszar działań twórczych. Wyobrażamy sobie niezwykłe przygody, zdarzenia, miejsca i przedmioty. Druga część to twórcze spojrzenie na nasze domy. Zwykłe przedmioty ożywają i dają się nam w ciekawy sposób przetwarzać. Tak zwane sprzęty codziennego użytku znajdują całkiem nowe zastosowania. Uczymy dzieci ciekawości, dociekliwości, a także tworzymy nawyk twórczego oswajania najbliższego otoczenia - tego co znane i nieznane.
W naszej książeczce trzylatek spotyka bliskich sobie bohaterów. Swoimi pomysłami i działaniami uczestniczy w przygodach Kangurka, zwykłych i niezwykłych zwierzaków lub postaci z bajek. Jako inspiracja do zabaw pojawiają się przedmioty domowe – na przykład sznurki, guziki. Razem z dziećmi odbywamy też wędrówki do kilku naprawdę ciekawych miejsc: cyrku, ogrodu, pirackiego statku, dżungli. Dzięki podróżom „na niby” możemy doskonalić ich myślenie symboliczne i wyobraźnię, które tak intensywnie działają i rozwijają się u dzieci w tym wieku!
Zapraszamy dzieci do przyglądania się otaczającej je rzeczywistości i do poszukiwania w niej niespodzianek, zaciekawień i inspiracji. W naszej książce spotykają zwierzęta oraz ludzi zajmujących się ciekawymi zawodami oraz niezwykłych, wymyślonych bohaterów. Mają okazję do twórczej zabawy kształtami, kolorami, uczą się dostrzegać i nazywać cechy przedmiotów, również te nietypowe. Zachęcamy je do uważnego słuchania i rozglądania się wokół. Dajemy okazję do nietypowych działań plastycznych. Dzieci mogą wypróbować swoje siły jako malarze, autorzy projektów, konstruktorzy, opiekunowie zwierząt, podróżnicy. Zróżnicowana tematyka pozwala na wykorzystanie przez dziecko wiedzy o świecie, którą już posiada, a jednoczenie zdobycie nowej. Zabawy są dostosowane do możliwości rozwojowych czterolatka lub są w jego sferze najbliższego rozwoju.