Nasze ekspedycje:

Podążamy ścieżką martwego drewna- 5latki w Parku Reduta!

data: 12 października 2020 grupa: ZIELONA (6l.)
Projekt „Drzewo” zachęca nas do zagłębienia się w naturalne, zadrzewione miejsca, by w terenie zdobywać wiedzę w temacie projektowym. Tym razem dzięki inicjatywie mamy naszego przedszkolaka wybraliśmy się w miejsce niezwykłe! Do Parku Reduta, gdzie w głębi miejskiego parku wyznaczona została ścieżka martwego drewna…

Na wyznaczone miejsce dotarliśmy w piątkowy poranek, który zaskoczył nas piękną, jak na tę porę roku, pogodą! Pani Ania- mama Jasia, która z zamiłowania jest przyrodnikiem, zaprosiła nas w miejsce, które obfituje w niezwykłe okazy drzew.  Na każdym kroku mogliśmy badać przyrodę, zadawać pytania i zdobywać odpowiedzi! A najciekawsi byliśmy tego co mogliśmy dotknąć własnymi rękami, powąchać, czy tego co widzieliśmy zaglądając do samego wnętrza drzewa!

Wycieczkę zaczęliśmy od gromadzenia skarbów lasu, które mogliśmy przykleić do „Tablicy kolorów przyrody”. Tablica zawierała całą paletę barw- chyba sami byliśmy zaskoczeni, że te wszystkie kolory znajdują się w takiej obfitości w naturze. Korzystając z narzędzi małego badacza- jak lupy czy słoiczki z wziernikami, mogliśmy schować mieszkańców drzew do środka i przyglądać się im dowoli w dużym przybliżeniu. Mieliśmy w sobie ogromnie dużo ciekawości i energii. Każdy z nas sam znajdował eksponaty, które chciał zbadać, a dzięki wiedzy Pani Ani mogliśmy dowiadywać się wielu ciekawostek w tematach, które napotykały nas na każdym kroku!

Ścieżka obfituje w wiele bogactw przyrody. Prócz dziesiątek pni powalonych, starych drzew były na niej ciekawe tablice, na których mogliśmy zobaczyć jak wygląda dziupla od środka czy jak na martwym drzewie narasta mech. Ponadto mogliśmy odkryć korę powalonego drzewa odkrywając żyjątka mieszkające w drzewie. Mogliśmy się przekonać, że drzewo wcale nie zawsze jest twarde- to które jest martwe i nasiąknięte wodą było miękkie jak gąbka! W parku znaleźliśmy przestrzeń na ruchowe aktywności- mierzyliśmy grubość drzewa naszymi ciałami, wykorzystując wielkie, leżące drzewo zrobiliśmy sobie plac zabaw oraz znaleźliśmy chwilę na lekturę i piknik na „pieńkowej” polanie. Czas spędzony w parku Reduta był dla nas niezapomniany, wyjątkowo aktywny i bogaty w poznawanie tajników przyrody. Czujemy ze został w nas zaszczepiony bakcyl przyrodniczego badacza natury! Dziękujemy mamie Jasia za wspaniałą przygodę i wzbogacenie naszej wiedzy w temacie projektowym! Czekamy na kolejne projektowe ekspedycje!

Inne wyprawy…
kontakt:
olszanska@kanguroweprzedszkole.edu.pl
tel. 516 194 960, 12 411 82 71
ul. Olszańska 15
31-517 Kraków
współpraca:
praca i staż
przedszkola firmowe