Nasze ekspedycje:

Wiosna w Muzeum Etnograficznym

data: 29 kwietnia 2022 grupa: NIEBIESKA (5l.)
Od zawsze ludzie wyczekują z niecierpliwością na wiosnę - my także. Na dzisiejszej wycieczce w muzeum dowiedzieliśmy się nieco, jak przed wiekami czekano na wiosnę i jak się do niej przygotowywano.

Największe wrażenie w muzeum zrobiła na nas izba, która była urządzona na wzór starej chaty - wszystko w niej było takie, jak kiedyś w wiejskim domu. Nie była wcale duża, ale mieszkało w niej całe mnóstwo ludzi - dziadkowie, rodzice i czasem nawet 10 dzieci, a zimą także kury.

Kiedy zbliżała się wiosna, ludzie przygotowywali swoją izbę na jej przyjście - sprzątano, bielono ściany, dekorowano je. Dzieci wybiegały na pole, gdzie za pomocą glinianych ptaszków - gwizdków, przywoływały wiosną.

Przygotowywano pola pod zasiew. My także na konec naszych warsztatów zasialiśmy owies, o który dbamy teraz w przedszkolu. Mamy nadzieję, że jak wyrośnie za kilka dni, wiosna przyjdzie już na dobre.

Inne wyprawy…
olszanska@kanguroweprzedszkole.edu.pl