copyright © Kangurowe Przedszkole

Witamy w już trzecim Kangurowym Przedszkolu!

Kangurowe Przedszkola są placówkami, które tworzymy od 10 lat z myślą o zdrowym, radosnym i twórczym rozwoju dzieci, a zwłaszcza wspieraniu rozwoju myślenia oraz umiejętności społecznych dzieci i ich rozwoju fizycznym. Bardzo nam zależy, aby były to miejsca wyjątkowe, w których zarówno dzieci jak i ich rodzice będą czuli się bezpiecznie oraz inspirująco. Jednym z aspektów, który buduje zaufanie do przedszkola jest kadra, która kompetencje zawodowe łączy z pasją, nie tylko tworzy nasze przedszkole ale od lat stanowi także trzon szkoleniowy Małopolskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli przy OTE Kangur opracowując innowacyjne programy i pomoce oraz szkoląc kadry wielu przedszkoli i szkół w Krakowie, Małopolsce i innych regionach kraju.

Bazując na zgromadzonym doświadczeniu, z pomocą dobrze przygotowanej merytorycznie, sprawdzonej i regularnie szkolącej się kadry tworzymy miejsce ciepłe i rodzinne, o którym zarówno dzieci jak i rodzice będą mogli powiedzieć „lubię moje przedszkole". Absolwenci naszego przedszkola to dzieci nie tylko przygotowane do rozpoczęcia nauki szkolnej ale przede wszystkim samodzielne w myśleniu i działaniu, ciekawe świata, przyzwyczajone do aktywności fizycznej w każdą pogodę, nie straszna im zarówno leśna wycieczka pod górę ani żadne wyzwanie twórcze. Radzą sobie z piosenkami i zwrotami w języku angielskim, mają sporo wiedzy o przyrodzie, umieją współpracować i starają szanować się nawzajem, wiedzą gdzie szukać odpowiedzi na pytania, a najważniejsze, że nie boją się pytać :)

PAŹDZIERNIK - Ja i moje przedszkole

Za nami wrzesień - czas przyglądania się sobie i swoim najbliższym kolegom; czas rozpoznawania swoich możliwości na starcie roku przedszkolnego i poznawania potencjałów tkwiących w całej grupie. Pewnie nie wszytko jeszcze wiemy, ale na pewno mamy już bazę, dzięki której możemy wypłynąć na szersze wody. Dlatego też październik otworzy przed nami nowe nawigacyjne szlaki. Pod banderą Petera Bruegla i jego "Dziecięcych zabaw" z dość dobrze już zbadanych naszych grupowych wysp wyruszymy poznawać cały Przedszkolny Archipelag - inne sale, inne panie, inne grupy, ich zwyczaje i ulubione zabawy.

Jednak "Moje przedszkole" to także różne przedszkolne tradycje, a jedną z nich jest badawcze podejście do świata i radość płynąca ze zgłębiania wybranych przez siebie tematów projektowych. W październiku głośno zatem będzie od pytań: jak i gdzie? skąd i dlaczego? kiedy i po co? oraz wielu wielu innych, które skłonią nas do dokładnego obserwowania, mierzenia, ważenia, liczenia, eksperymentowania, stawiania hipotez i wyciągania wniosków, wyruszania na rozliczne wyprawy, konsultowania się z ekspertami, studiowania źródeł nie tylko pisanych... Zapraszamy do kibicowania naszym dociekaniom, a także do włączania się gdzie tylko i jak tylko można w projektowe działania.

Rok szkolny 2017 / 2018

Jako hasło przewodnie roku szkolnego 2017/2018 w Kangurowym Przedszkolu wybraliśmy „PORTRETY”, za którym to hasłem kryje się wspieranie rozwoju społecznego dzieci wraz z kompetencją komunikacyjną. Będzie nam ono towarzyszyć w trakcie pracy i zabawy w grupach oraz w trakcie różnych ogólnoprzedszkolnych akcji. Jeśli sięgnąć do źródeł samego słowa „portrety” - pochodzi ono od łacińskiego czasownika oznaczającego „wydobyć na światło dzienne, wyjawiać, pokazać”. To właśnie będziemy próbowali robić przez cały rok – wydobywać na światło dzienne tajniki wzajemnych relacji i interakcji, przyglądać się cechom, szukać podobieństw i różnic, mocnych stron i talentów, pokazywać w czym jesteśmy wyjątkowi a co możemy zaczerpnąć od innych ludzi – dzieci i dorosłych. Rozpoczniemy od portretu grupowego, czyli bliższego poznania naszych kangurowych kolegów i koleżanek, ich upodobań, potrzeb i charakterów. Potem nieco rozszerzymy perspektywę, by uchwycić całe przedszkole a nawet jego okolicę – przyjrzeć się osobom spotykanym na co dzień i okazjonalnie oraz naszym bliższym i dalszym sąsiadom. Będziemy sięgali do naszych korzeni rodzinnych, regionalnych i narodowych. Motywem przewodnim tegorocznych portretów będą również zawody – te dawne i współczesne; domy w jakich mieszkają ludzie w różnych zakątkach świata oraz zwyczaje i tradycje. Będziemy też krzewić ideę pomagania w skali mikro - w postaci drobnych gestów na co dzień i w skali makro - w postaci większych akcji i działań charytatywnych. Trudno wyobrazić sobie ten rok bez poznawania prawdziwych obrazów – portretów. Dlatego każdy miesiąc będzie miał swojego patrona - artystę malarza i jego wybrane dzieło. Dzięki temu będziemy mieli okazję przekonać się w jak różny sposób mogą być przedstawiani ludzie (od realizmu, poprzez kubizm, po abstrakcję) i że właśnie ta różnorodność jest niezwykle ciekawa.

Kangurowi rodzice mówią:

• Ula już pierwszego dnia powiedziała, że chce zostać w przedszkolu „długo”, razem z dziećmi. Od piątku (11 lutego 2011 r.) chodzi do przedszkola regularnie. I nie chce z niego wychodzić :)

Rodzice Uli

• Marta w pierwszy dzień nie chciała wracać do domu. W drugi i trzeci podobnie. Dopiero w czwartek było lepiej - uwierzyła, że to na stałe, że do przedszkola będzie jeździć codziennie. Więc jeździ, a w drodze śpiewa, mimo że jest trochę zaspana.

Ania i Wojtek

• Bo są super duże klocki

Marta

• Bo są materace

Niku

• Bo chodzimy na spacery na polanę

Julia

Za co lubimy Kangurowe Przedszkole?