Nasze ekspedycje:

Wycieczka do Muzeum Narodowego

data: 07 grudnia 2017
Dziś wybraliśmy się do MN, by zgłębić tajniki kuchni świątecznej...

Mogliśmy poczuć zapach świąt i zobaczyć stare urządzenia używane dawniej, gdy nie było elektrycznych robotów kuchennych. Rozpoznawaliśmy zapachy, które gościły i wciąż goszczą w naszych domach w okresie świątecznym. Oglądaliśmy i wąchaliśmy anyż, imbir, goździki, gałkę muszkatołową, cynamon i wanilię. Dowiedzieliśmy się, że przyprawy te przybyły do Polski dawno temu, gdy Europejczycy zaczęli wyprawiać się statkami w dalekie podróże. Wtedy to pojawiły się i w Polsce. Mogliśmy też przyjrzeć się moździerzowi i młynkowi. Służyły one do rozdrabniania i mielenia ziaren. Zmieliliśmy wybrane przyprawy, a po połączeniu ich, okazało się, że zrobiliśmy wspaniale pachnącą przyprawę piernikową.

Muzeum zachwyciło nas wielością eksponatów, których nie spotyka się na co dzień - stare zegary, kryształowe żyrandole, bogato zdobione stroje, wspaniałe zastawy stołowe. Zastawie stołowej przyjrzeliśmy się bliżej, bo też jest związana z kuchnią. Zwracaliśmy uwagę na zdobienia, w których dominowały kwiaty, łabędzie, motywy morskie, ale także... smoki. 

Do Muzeum Narodowego na pewno się jeszcze wybierzemy, bo dziś zgłębiliśmy tylko cząstkę tego, co jest tam zgromadzone :)

Inne wyprawy…
kontakt:
podgorki@kanguroweprzedszkole.edu.pl
tel. 12 / 423 50 18
ul. Podgórki Tynieckie 106
30-398 Kraków
współpraca:
praca i staż
przedszkola firmowe